Maja Ljubić Kutnjak

Maja Ljubić Kutnjak vršiteljica je dužnosti voditelja Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj od 2023. godine, s više od deset godina radnog iskustva u strateškim komunikacijama Europskog parlamenta. Vodi institucionalne aktivnosti Europskog parlamenta u Hrvatskoj, s naglaskom na osmišljavanje i provedbu komunikacijskih kampanja kojima se građanima i dionicima približava rad i prioriteti Europskog parlamenta te važnost izlaska na europske izbore. Kroz svoj rad surađuje s obrazovnim, civilnim i medijskim sektorom te brojnim hrvatskim institucijama na promicanju europskih tema i utjecaja zakonodavstva EU-a na svakodnevicu građana. Magistrirala je engleski i francuski jezik i književnost na zagrebačkom Filozofskom fakultetu, Europske studije na Sveučilištu Paris II te ima diplomu iz poslovnog upravljanja (MBA, Kelley School of Business, Sveučilište Indiana).

Darko Palačić

doc. dr. sc. Darko Palačić, prof. struč. stud. u trajnom izboru

Veleučilište studija sigurnosti, dio SSBM Geneva, Zagreb, Hrvatska

Predstojnik katedre za zaštitu na radu, Predsjednik povjerenstva za znanstveno-stručnu djelatnost i član Vijeća veleučilišta na Veleučilištu studija sigurnosti, dio SSBM Geneva.

Autor i koautor 146 znanstvenih i stručnih radova, od čega 2 monografije i 2 priručnika, sudjelovao u 3 istraživačka projekta. Recenzent u nekoliko znanstvenih časopisa i konferencija.

Ukupno više od 39 godina radnog staža, više od 37 godina na poslovima zdravlja i sigurnosti na radu. Vlasnik PHD Consultor d.o.o. koji pruža usluge poslovnog savjetovanja u području sigurnosti i primjene međunarodnih normi za sustave upravljanja. Ukupno više od 16 godina iskustva na konzultantskim poslovima implementacije sustava upravljanja i auditiranja sustava upravljanja (ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 27001, ISO 50001, ISO 39001, ISO 31000, itd.).

Ostale edukacije: Lead auditor ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO/IEC 27001, ISO 22301, ISO 37001, ISO 50001, ISO 20000, Lead risk manager, Certificirani menadžer korporativne sigurnosti.

Član Europskog društva inženjera sigurnosti. Član Programskog odbora Međunarodne znanstveno-stručne Konferencije „Menadžment i sigurnost – M&S”.

Dobitnik Priznanja za postignuća u zaštiti života i zdravlja radnika na radu te unaprjeđivanje sustava zaštite na radu, Republika Hrvatska, Ministarstvo rada i mirovinskog sustava, 2020.

Stručni i znanstveni interes: sigurnost, rizici, sustavi upravljanja.

Jelena Macan

Primarijus doktor znanosti Jelena Macan, znanstveni savjetnik u trajnom zvanju, specijalist medicina rada i sporta. Radi u Institutu za medicinska istraživanja i medicinu rada, gdje obnaša dužnost predstojnice Jedinice za medicinu rada i okoliša. Područje znanstvenog interesa joj je medicina rada, profesionalne dišne i kožne bolesti. Voditeljica je nekoliko nacionalnih znanstvenih projekata, mentor doktorandima i specijalizantima medicine rada i sporta. Publicirala je više od 100 znanstvenih i stručnih radova. Posebne nagrade: odličja Diploma (2006. i 2009.) i Povelja (2016.) Hrvatskog liječničkog zbora, nagrada “Ante Šercer” AMZH za najbolji znanstveni rad u 2010. godini. Redoviti član AMZH, Kolegija javnog zdravstva, od 2018. godine. Od stjecanja statusa specijalista medicine rada 2003., Jelena Macan kontinuirano unapređuje sustav specifične zdravstvene zaštite radnika i sigurnosti na radu u RH te sudjeluje u edukaciji zdravstvenih radnika i stručnjaka ZNR kroz predani znanstveni i stručni rad.

Kristina Dundović

Biografija predavača – Kristina Dundović

Diplomirala je na Visokoj školi za sigurnost na radu u Zagrebu 2010. godine i ukupno ima 17 godina radnog iskustva od čega 16 godina na poslovima zaštite na radu. Od 2013. godine radi na poslovima zaštite na radu na Veleučilištu u Rijeci kao viši predavač gdje predaje stručne predmete iz područja zaštite na radu i voditeljica je stručne prakse na Odjelu sigurnosti na radu. Prije toga radila je kao diplomirana inženjerka sigurnosti na radu u privatnoj tvrtki na poslovima voditelja odjela zaštite na radu te u Učilištu SAILOR-ustanovi za osposobljavanje i usavršavanje na poslovima predavača iz područja zaštite na radu. Dobitnica je priznanja Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike za ostvarena značajna postignuća u zaštiti života i zdravlja radnika na radu te unapređenje sustava zaštite na radu. Također, objavila je brojne znanstvene i stručne radove iz područja zaštite na radu, bila je mentorica na završnim radovima brojnim studentima te održala niz izlaganja na znanstvenim skupovima. Osim toga, njezini radovi često uključuju koautorstvo s studentima, čime omogućuje studentima da aktivno sudjeluju u znanstvenom radu i istraživanjima. Od 2013. godine članica je Europskog društva inženjera sigurnosti (ESSE).

Damir Kralj

dr.sc. Damir Kralj, prof. struč. stud. u trajnom izboru

Zaposlen na Veleučilištu u Karlovcu, Odjel sigurnosti i zaštite. Vanjski suradnik Fakulteta zdravstvenih studija u Rijeci. Doktor znanosti u području tehničkih znanosti polju elektrotehnika. Područje znanstvenog interesa obuhvaća: informacijske sustave u sigurnosti i zaštiti, medicinsku informatiku, informacijske sustave u javnoj upravi, računalnu ergonomiju, sigurnost u primjeni električne energije, mehatroničke sustave i primjenu umjetne inteligencije u domeni sigurnosti i zaštite.

U okviru nastavne djelatnosti nositelj je nastave na predmetima: Primjena računala, Upravljanje ZNR/ZOP primjenom računala, Računalna ergonomija, Sigurnost u primjeni električne energije i Informatika u zdravstvenoj njezi.

Trenutno angažiran na projektu „TeksErgo“ koji ima za cilj unaprjeđenje ergonomskih aspekata radnih mjesta primjenom napredne senzorike i računalne podrške te razvoj kulture sigurnosti u tekstilnoj industriji.

Ana Rački Marinković

Ana Rački Marinković doktorirala je na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu te je izabrana u naslovno znanstveno-nastavno zvanje izvanrednog profesora na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Zaposlena je na Veleučilištu studija sigurnosti gdje predaje predmete Upravni postupak i Međunarodno i europsko pravo sigurnosti. Kao vanjska suradnica izvodi nastavu iz predmeta Pravo industrijskog vlasništva na integriranom prijediplomskom i diplomskom studiju i na poslijediplomskom specijalističkom i doktorskom studiju iz trgovačkog prava i prava društava na Pravnom fakultetu u Zagrebu te predaje na poslijediplomskome sveučilišnome interdisciplinarnome specijalističkome studiju Intelektualno vlasništvo.

Marinko Đ. Učur

Marinko Đ. Učur diplomirao je na Pravnom fakultetu a radni odnos započeo je 1963. godine. Radio je u državnoj službi i u gospodarstvu na svim funkcijama (od referenta do direktora SOURa i Poslovnih zajednica). Na fakultetima i sveučilišnim studijima prošao je sve „faze“ i statuse od asistenta do redovnog profesora u trajnom zvanju i zvanju znanstvenog savjetnika. Posebni interes i rezultat imao je u radnom pravu, službeničkom pravu, pravu sigurnosti i zaštite na radu, pomorskom radnom pravu i nomotehnici. Autor je brojnih udžbenika kao i brojnih priručnika iz područja radnog prava, prava zaštite na radu, ali i drugih pravnih disciplina. Nekoliko stotina stručnih i znanstvenih radova objavljeno mu je u stranim i domaćim časopisima te zbornicima iz područja zaštite na radu. Urednik je, član uredništva, Savjeta, Zbornika pravnih fakulteta, stručnih časopisa u tuzemstvu i inozemstvu. Član je pravne akademije, odbora za zakonodavstvo i odbora za rad (nekoliko mandata) u Hrvatskom saboru. Zagovara osnivanje Komore stručnjaka (savjetnika) zaštite na radu. Nakon umirovljenja aktivan je sudionik brojnih programa, pa i onih u području zaštite na radu. Umirovljen je na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci.

Karmen Bradvica Kelava

Karmen Bradvica-Kelava je doktorica medicine, specijalistica medicine rada i športa. Europski specijalistički ispit iz medicine rada položila je u Bruxellesu 2021. godine. Zaposlena je u Službi za medicinu rada i sporta Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Područjem medicine rada bavi se od 2015. godine, a kao značajniji profesionalni interes izdvaja nove izazove u medicini rada te učinak moderne tehnologije na zdravlje radnika. Aktivno je sudjelovala na brojnim nacionalnim i međunarodnim skupovima, autorica je domaćih i inozemnih publikacija iz područja medicine rada te sudjeluje u nekoliko europskih projekata iz područja zdravlja na radu.

Marina Milaković

Marina Milaković je doktorica medicine, specijalistica medicine rada i sporta, zaposlena u Službi za medicinu rada i sporta Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. U području zaštite zdravlja radnika radi od 2016. godine u sklopu aktivnosti koje je provodio Hrvatski zavod za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu, a od 2019. godine i u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo u području djelatnosti medicine rada i sporta. Uže područje interesa joj je očuvanje zdravlja i prevencija mišićno – koštanih poremećaja radno aktivne populacije kojim se bavi i na poslijediplomskom doktorskom studiju Kineziologije na Kineziološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Autorica je nekoliko stručnih i znanstvenih publikacija objavljenim u recenziranim časopisima i zbornicima radova u području zaštite zdravlja radnika i sportaša, a svoj je rad u navedenom području predstavila i na nekoliko nacionalnih te međunarodnih stručnih i znanstvenih skupova.